Loading...

Videozáznam SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ můžete zhlédnout ZDE
Online KATALOG  vydaný ke slavnostnímu vyhlášení naleznete ZDE

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ: Obrat finalistů loni dosáhl 25 miliard Kč

Praha, 15. prosince 2020   OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ vyzdvihuje, oceňuje a podporuje ryze české firmy, jejichž export činil minimálně 20 % jejich tržeb. Porota vybírala z 213 společností, kdy 129 firem splnilo všechna kritéria soutěže. Tito úspěšní exportéři dohromady zaměstnávají cca 14,5 tisíce lidí a objem jejich exportu činil loni 24,3 miliardy Kč. 

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ je spolu s projekty OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK a OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ součástí Podnikatelské platformy Helas, která od roku 1997 podporuje, propojuje a oceňuje ryze české společnosti. „Díky jednotnému hodnocení napříč všemi projekty naší platformy vznikl prostor, ve kterém jsou sdruženy výhradně české firmy podnikající transparentně s výbornými ekonomickými výsledky a vynikajícím ratingem a scoringem. To vše propojuje myšlenka zakladatelky BUDUJEME HRDÉ ČESKO, ke které se přidala řada významných institucí a organizací. Zájem firem o účast v tomto projektu překročil naše očekávání. Ve světle situace, ve které se dnes česká ekonomika nachází, by bylo pochopitelné, kdyby vedení těchto společností odsunulo účast na podobných projektech na druhou kolej. To se však nestalo a jsem velmi ráda, že dnes můžeme vyzdvihnout a ocenit firmy, jimž se daří šířit dobré jméno České republiky v zahraničí. Za zmínku určitě stojí i to, že finalisté naší Podnikatelské platformy zaměstnávali cca 30.400 zaměstnanců a jejich firmy měly obrat 36,5 miliardy korun.“ říká zakladatelka OCE a Podnikatelské platformy Helas Helena Kohoutová. 

„Průměrné roční tržby letošních finalistů se pohybují kolem 304 mil. Kč, přičemž nejvíce z nich mí sídlo v Praze, ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Naopak nejméně z nich má sídlo v Libereckém a Karlovarském kraji. Zajímavé je, že nejvíce finalistů působí na trhu více než 26 let, konkrétně až 40 % z nich. Nejmenší část finalistů, kolem 10 %, působí na trhu do 10 let. Z toho je zřejmé, že úspěšnými exportéry jsou spíše tradiční společnosti, které jsou úspěšné dlouhodobě, což může být pozitivním příslibem i v době začínající krize. Věřím, že jejich dlouhodobě stabilní hospodaření jim umožnilo vytvoření finančních rezerv a je i důkazem správného nastavení jejich firemních procesů,“ sdělil Pavel Finger, místopředseda představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Firmy si v rámci OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ rozdělily ceny ve třech kategoriích, a to podle velikosti. V kategorii MALÁ SPOLEČNOST se o prvenství utkaly firmy s ročním obratem do 100 milionů Kč, do kategorie STŘEDNÍ SPOLEČNOST spadají ty s obratem mezi 100 až 500 miliony Kč. Společnosti s ročním obratem převyšujícím 500 milionů Kč si ceny rozdělily v kategorii VELKÁ SPOLEČNOST.

Vítězem v kategorii MALÁ SPOLEČNOST se stala Gama Pardubice s.r.o., která se zaměřuje zejména na výrobu, servis a prodej mlýnských strojů, děliček těsta nebo granulátorů. Na druhém místě skončil výrobce strojních dílů KOVO Koudelka s.r.o. Třetí příčka pak patří výrobci magnezia pro sportovní účely, společnosti Chalk, spol. s r.o. 

Prvenství v kategorii STŘEDNÍ SPOLEČNOST patří společnosti SEMO a.s., která se specializuje na výrobu a prodej osiv nebo šlechtění nových odrůd. Druhé místo připadlo na strojírenskou firmu KOMFI spol. s r.o., třetí pak skončil výrobce kancelářského sezení LD Seating s.r.o.

V kategorii VELKÁ SPOLEČNOST se na první příčce umístila společnost FENIX Trading, s. r. o., která se věnuje výrobě a prodeji podlahového a stropního vytápění Ecofloor a Ecosun. Druhé místo patří společnosti KASKO spol. s r.o., která svým zákazníkům poskytuje komplexní služby v oblasti vývoje a konstrukce, výroby forem a nástrojů, vstřikování plastů, montáže a kompletace dílů. Cenu za třetí místo si odnáší výrobce veterinárních léčiv Bioveta, a.s.  

Jedním z partnerů projektu je také společnost Vodafone. „Důležitým nástrojem, který pomáhá současnou náročnou dobu překonat, je digitalizace. Umožňuje pracovat lidem z domova, využívat cloudové služby nebo nastartovat obchody pomocí nových digitálních kanálů. Vodafone nedávno spustil nejrychlejší gigabitové širokopásmové připojení a přinesl novou síťovou službu SD-WAN. Nejen díky těmto službám můžeme všichni zůstat ve spojení,” říká Viktoria Korabelniková, obchodní ředitelka Vodafonu pro oblast internetu věcí v Česku.

„Pandemie Covid-19 rozdělila české exportéry na dvě skupiny. Na společnosti, které nejsou schopny ustát krizi a na společnosti, které naopak mají vysokou poptávku služeb. Ty se ale potýkají s nedostatkem lidského kapitálu. Až čas ukáže, jak byl kdo připravený, finančně silný a měl diversifikované činnosti. Další oblastí, kterou koronakrize výrazně ovlivnila, jsou obchodní jednání, většina se přesunula do virtuálního světa. Jsou ale zahraniční společnosti, které si na osobním kontaktu zakládají a až to situace umožní, já osobně rád vycestuji a potkám se se zákazníky osobně,“ uzavírá Václav Lorenc, jednatel společnosti Lorenc Logistic, která také patří mezi partnery letošního ročníku.

Projekt podporují:

Zakladatel: Agentura Helas s.r.o.

Odborný garant: CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Partneři: Advanced Medical Solutions s.r.o, Daquas, Fortinet, Kompass Czech, Lorenc Logistic, s.r.o., NSG Morison, Palatinum, Presentigo, Veracomp Česká republika, Vodafone

Pro další informace v České republice můžete kontaktovat:
Agentura Helas, s.r.o.

Petra Tůmová, tel: 775 718 425, email: petra.tumova@helas.org

Medailonky vítězů

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - ALUKOV
Logo - ARTEX informační systémy
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Intedat
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - JVS SERVICE
Logo - Microsoft
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD
Logo - BERGL DIAMONDS

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - TRADE NEWS
Logo - BUSINESSINFO.CZ
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice