Loading...

Loni v ČR zahájilo živnost 8 514 Ukrajinců, téměř jako za 4 předchozí roky dohromady

03.03.2023

Loni v ČR zahájilo živnost 8 514 Ukrajinců, téměř jako za 4 předchozí roky dohromady 

Praha, 27. února 2023 – V České republice zahájilo v  roce 2022 podnikání na živnostenský list 8 514 Ukrajinců, o 5 627 více než v roce 2021 a bezmála tolik, jako za předchozí 4 roky dohromady. Zároveň zde zahájilo podnikání 870 živnostníků ruské národnosti, o 199 více než v předešlém roce. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Vzhledem k již rok trvajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině se u nás zvyšoval počet nových živnostníků ukrajinské a ruské národnosti. Lze očekávat, že s postupnou adaptací uprchlíků se tento trend bude nadále prohlubovat. Ukrajinští živnostníci mají přitom nemalý podíl na celkovém počtu nových živnostníků v České republice,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau s tím, že v roce 2022 představovali noví živnostníci ukrajinské národnosti 12 % z celkového počtu více než 70 tisíc nových živnostníků, přitom ještě v roce 2018 to byla pouze 3 %. Letos v lednu zde začalo podnikat 1 016 Ukrajinců a jejich podíl stoupl na 13 %.

Zatímco celkový počet nových živnostníků se v roce 2022 zvýšil meziročně o 16 %, jen u ukrajinských živnostníků šlo o růst o 195 % p a u těch ruských o 30 %. Počet nových ukrajinských živnostníků se zvyšuje rychleji než celkový počet nových živnostníků již několik let.

Ukrajinci začali podnikat nejčastěji ve stavebnictví, podíl nových ruských živnostníků je nejvyšší  v IT...

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ 2022

Ocenění Českých exportérů stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Partneři

Logo - AC-T servis
Logo - BEWIT
Logo - ČESKÁ MINCOVNA
Logo - DataClue
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ECOAR s.r.o.
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - JŠK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
Logo - Kompass Czech
Logo - LabePharm
Logo - Microsoft
Logo - Vere Prague

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - ČIANEWS
Logo - DENÍK
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Regionální televize
Logo - TRADE NEWS
Logo - Transport-logistika.cz - online deník o dopravě a logistice